Čierni pasažieri v systéme.

Autor: Miro Kotov | 22.3.2017 o 14:17 | (upravené 24.3.2017 o 8:43) Karma článku: 8,41 | Prečítané:  2997x

Čierni pasažieri sú v každom systéme, ktorý stojí na spoločných dohodách. Užívajú výhody, neplatia náklady. Problém nastáva, keď ich je veľa.

Čiernych pasažierov má aj dôchodkový systém. Presnejšie - jeho prvý, priebežne financovaný pilier.  Ten stojí na dohode, že finančné zabezpečenie dôchodcov bude na kolektívnej úrovni. Princíp troch grošov ostáva zachovaný - pracujúci živia dôchodcov. Akurát to prebieha na celospoločenskej, nie rodinnej úrovni. Aby to celé fungovalo, každý človek by mal v produktívnom veku do systému dodať deti, teda „budúcich živiteľov“.

Kto sa rozhodne, že tak nespraví, vezie sa zadarmo. Jeden groš na výchovu dieťaťa neminie, no jeden groš v dôchodku dostane. Pri súčasnom nastavení systému totiž dôchodok vôbec nesúvisí s počtom detí. Súvisí len s tým, koľko rokov pracujete a koľko zarábate. Čas strávený budovaním kariéry má paradoxne pre budúci dôchodok ženy väčší prínos ako čas na rodičovskej dovolenke.

Očkovanie?

Témou týchto dní je očkovanie. Osýpky sa blížia a to posúva myslenie mnohých ľudí. Našťastie, smerom k rozumu. Zaujímavé je, že ľudia o očkovaní takto pochybujú. Je len málo oblastí, kde výsledky a dôsledky rozhodnutí sú tak ľahko overiteľné. Voľným okom sa dá zistiť, že choroby proti ktorým sa očkuje, takmer vymizli. Rovnako voľným okom vidieť, že žiadne masy autistických či rakovinou trpiacich ľudí tu nie sú. 

Očkovanie samozrejme má aj vedľajšie účinky. No riziká sú nepomerne nižšie ako tie, spojené s epidémiou niektorej z chorôb, proti ktorej sa očkuje. Kto seba alebo dieťa dobrovoľne zaočkovať nedá, sa teda v systéme vezie na čierno. Riziko ochorenia je nízke, keďže všetci naokolo sú zaočkovaní, a zároveň nepodstupuje riziko prípadných vedľajších účinkov. 

Keď je však čiernych pasažierov priveľa, dokážu potopiť celú loď.

Pri očkovaní to vidíme v dnešných dňoch. V podobe šíriacich sa chorôb, o ktorých sme si mysleli, že ich už nezažijeme. V prvom pilieri sa to naplno prejaví až za pár desaťročí.  

Ako zaočkovať dôchodky proti čiernym pasažierom

Budúce zmeny v dôchodkovom systéme by preto mali zohľadniť aj to, či si niekto kúpil lístok alebo sa viezol načierno. Možností je viacero. Od tých menej zásadných, že počet detí vstúpi do vzorca na výpočet dôchodku. Až po radikálnejšie, no z dlhodobého pohľadu udržateľnejšie. Štátny dôchodok by zabezpečoval iba akési životné minimum pre každého dôchodcu. Zvyšok životného štandardu by už bola v rukách každého z nás. Či už počtom detí alebo úsporami, každý by si bol strojcom vlastného dôchodkového šťastia.

A hoci sa to v našich podmienkach zdá ako utópia, podobný princíp v štátnych dôchodkoch funguje vo viacerých krajinách, napríklad v Austrálii či Holandsku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?