Komu druhý pilier v roku 2016 zarobil a komu nie?

Autor: Miro Kotov | 13.1.2017 o 8:18 | (upravené 21.2.2017 o 11:53) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  5376x

Všetkým zarobil. To je pre sporiteľov dobrá správa, a asi preto sa o tom nepíše v titulkoch. V pluse skončili fondy garantované aj negarantované.

Garantované fondy väčšinu roka rástli bez výrazných výkyvov. Naopak, negarantované fondy po prudkom poklese zo začiatku roka 2016 straty nielenže do konca roka vymazali, ale uzavreli rok so zhodnotením v priemere okolo 6,5 percenta. Skrátka, vývoj ako z učebnice.

V garantovaných dlhopisových fondoch majú slovenskí sporitelia umiestnených viac ako 80 percent úspor. Európska centrálna banka drží základnú úrokovú sadzbu de facto na nule už viac ako dva roky. To už samo o sebe stláča výnosy z dlhopisov či nástrojov peňažného trhu k tejto úrovni. K tomu však ECB pribalila aj nákupy štátnych, hypotekárnych či podnikových dlhopisov. To znížilo úrokové sadzby ešte viac a dnes sú výnosy z dlhopisov často záporné – veriteľ platí dlžníkovi.

Dosahovať kladné zhodnotenie v týchto fondoch je preto pre správcov čoraz náročnejšie. Napriek tomu sa im to darí. Za uplynulý rok bolo priemerné zhodnotenie v garantovaných fondoch takmer 1,9 percent. Pri pohľade na okolité podielové fondy či termínované vklady ide o skvelý výsledok.

Pre negarantované fondy začal rok 2016 neslávne. V polovici februára boli mnohé z nich v strate viac ako 10 percent oproti začiatku roka. V reakcii na slabé údaje z Číny a prudký pokles cien ropy sa akciovými trhmi prehnal masívny novoročný výpredaj. Kto nespanikáril a akcie v zľave nepredal, dobre spravil. Zvyšok roka akcie totiž rástli a z tohto trendu ich nevytrhli ani zásadné politické udalosti. Pokles trhov po brexite vydržal rádovo týždne, po zvolení Trumpa dokonca iba dni.

Priemerná výkonnosť v negarantovaných fondoch bola 6,5 percent, no rozdiely medzi fondmi slovenských DSSiek boli pomerne veľké. Kým najlepší fond zarobil takmer 11 percent, najhorší menej ako 0,2 percent.  Rozdiely boli spôsobené najmä výškou akciových investícií v jednotlivých fondoch. Nie každý negarantovaný fond investuje iba do akcií. V niektorých prípadoch akcie tvoria len tretinu fondu, inde až 100 percent.

Je preto dobré, aby si sami sporitelia urobili jasno, v akom fonde si to vlastne sporia.

Sporitelia nájdu informáciu o tom, v akom fonde si sporia a koľko presne zarobili, vo výpise, ktorý im v priebehu januára doručí ich DSSka. V tomto výpise nájdu aj informáciu o celkovej výške úspor, či pripísaných príspevkoch za celý rok.

V menej zarábajúcich – garantovaných fondoch, je stále drvivá väčšina sporiteľov.

Ak na základe tohto výpisu niektorí zatúžia po vyšších výnosoch a rozhodnú sa presunúť časť svojho majetku do negarantovaných fondov, môžu tak urobiť. Pamätať musia ale na dve veci. Po prvé, minuloročné výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. A po druhé, zvolený fond alebo mix fondov by mali držať dlhodobo – neutekať po prvom poklese. Bezprizorné preskakovanie z fondu do fondu na základe minulej výkonnosti je totiž tou najhoršou stratégiou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

EKONOMIKA

V Belgicku zadržali 112 slovenských kamiónov pre možné vykorisťovanie vodičov

Polícia skúma, či nedošlo k sociálnemu dumpingu.

TRENČÍN

Strelcovi zo Smeru potvrdil súd 20 rokov za pokus o vraždu

Krajský súd zamietol odvolanie Jaroslava Baču.


Už ste čítali?