Prečo je slovenský dôchodkový systém (považovaný za) neudržateľný?

Autor: Miro Kotov | 5.12.2016 o 8:32 | (upravené 5.12.2016 o 9:31) Karma článku: 10,49 | Prečítané:  9631x

Rebríčky dôchodkových systémov zostavuje niekoľko inštitúcií, no Slovensko nehviezdi v žiadnom z nich.

V nedávnej štúdii Allianz o udržateľnosti penzijných systémov obsadila naša krajina 36 miesto z 54 hodnotených krajín, čiže podpriemer. Diplomaticky povedané.

Štúdia nehodnotila len súčasný stav, ale hlavne očakávaný vývoj v horizonte desaťročí. Hodnotili sa tri oblasti – demografia, nastavenie penzijného systému a stav verejných financií. Hospodárenie štátu a jeho neustále vytváranie dlhov je téma na iný, samostatný komentár. Pozornosť zameriam na prvé dve oblasti.

Demografia

Notoricky známa téma. Niečo ako časovaná bomba, ktorá už tiká. Pôrodnosť klesla v SR prudko a rýchlo v priebehu pár rokov po revolúcii a dodnes sa nespamätala. Ako na potvoru, pár rokov pred tým sme tu, naopak, mali populačne veľmi silné ročníky. K tomu prirátajme predlžujúci sa vek dožitia a slabé skóre našej krajiny je jasné. Keď stotisícové ročníky husákových detí otočia na dôchodku svoje dlane k mladším, o polovicu „tenším“, ročníkom, ani jednej strane nebude do smiechu.

Nastavenie penzijného systému

Pod týmto abstraktným pojmom si treba predstaviť aký je dôchodkový vek a aké dôchodky v pomere k platom dôchodkový systém v tej ktorej krajine ponúka. Z pohľadu dnešných dôchodcov v tomto patríme k najštedrejším krajinám. Vek odchodu na dôchodok máme nízky a dvíhať sa bude len pomaly. A aby toho nebolo málo, k nízkemu dôchodkovému veku sme pribalili relatívne vysoké dôchodky. Ktoré sa už dnes financujú na dlh. Na Slovensku sú nové dôchodky priznávané na priemernej úrovni 52 % z priemernej mzdy v hospodárstve. Pre porovnanie Česi, Maďari, pobaltské či balkánske krajiny sa hýbu niekde v rozpätí 30 % – 40 %. Či je to spôsobené nízkymi mzdami alebo vysokými dôchodkami, je vecou diskusie. Faktom však je, že na pomery slovenskej ekonomiky platíme ľuďom dôchodky dlho a veľa.

Riešenia

Správa v časti venovanej Slovensku konštatuje, že niektoré kroky na zlepšenie udržateľnosti sa už udiali. No ďalšie reformy budú nevyhnutné. A tie budú nutne smerovať k zníženiu štedrosti.

Podľa môjho názoru by sa generácia dnešných tridsiatnikov mala pripraviť na „štátne“ dôchodky vo výške životného minima. Niečo ako základná dávka na prežitie. Prilepšenie k základu už bude pochádzať zo súkromných zdrojov. Čiže úspor. Alebo od detí, lebo najlepším riešením pre každý dôchodkový systém je zvýšiť pôrodnosť – čiže liečiť príčiny a nie dôsledky problémov. No k podpore pôrodnosti zatiaľ žiadne reformy nesmerujú.

P.S. 1: Kto rád číta a má veľa času, tu je link na štúdiu.

P.S. 2: A kto má času menej, alebo číta nerád, nech si pozrie aspoň grafy. Aj tie veľa povedia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kňažko: Politika v ankete OTO môže byť, vláda sa správa arogantne

S tvrdením Adely Vinczeovej sa podľa Milana Kňažka dá súhlasiť, ale len sčasti.

KOMENTÁRE

Nie na východe, ale v Smere nič nie je

Prezident občas musí prijímať aj nepríjemné rozhodnutia.


Už ste čítali?