Prečo je slovenský dôchodkový systém (považovaný za) neudržateľný?

Autor: Miro Kotov | 5.12.2016 o 8:32 | (upravené 5.12.2016 o 9:31) Karma článku: 10,49 | Prečítané:  9653x

Rebríčky dôchodkových systémov zostavuje niekoľko inštitúcií, no Slovensko nehviezdi v žiadnom z nich.

V nedávnej štúdii Allianz o udržateľnosti penzijných systémov obsadila naša krajina 36 miesto z 54 hodnotených krajín, čiže podpriemer. Diplomaticky povedané.

Štúdia nehodnotila len súčasný stav, ale hlavne očakávaný vývoj v horizonte desaťročí. Hodnotili sa tri oblasti – demografia, nastavenie penzijného systému a stav verejných financií. Hospodárenie štátu a jeho neustále vytváranie dlhov je téma na iný, samostatný komentár. Pozornosť zameriam na prvé dve oblasti.

Demografia

Notoricky známa téma. Niečo ako časovaná bomba, ktorá už tiká. Pôrodnosť klesla v SR prudko a rýchlo v priebehu pár rokov po revolúcii a dodnes sa nespamätala. Ako na potvoru, pár rokov pred tým sme tu, naopak, mali populačne veľmi silné ročníky. K tomu prirátajme predlžujúci sa vek dožitia a slabé skóre našej krajiny je jasné. Keď stotisícové ročníky husákových detí otočia na dôchodku svoje dlane k mladším, o polovicu „tenším“, ročníkom, ani jednej strane nebude do smiechu.

Nastavenie penzijného systému

Pod týmto abstraktným pojmom si treba predstaviť aký je dôchodkový vek a aké dôchodky v pomere k platom dôchodkový systém v tej ktorej krajine ponúka. Z pohľadu dnešných dôchodcov v tomto patríme k najštedrejším krajinám. Vek odchodu na dôchodok máme nízky a dvíhať sa bude len pomaly. A aby toho nebolo málo, k nízkemu dôchodkovému veku sme pribalili relatívne vysoké dôchodky. Ktoré sa už dnes financujú na dlh. Na Slovensku sú nové dôchodky priznávané na priemernej úrovni 52 % z priemernej mzdy v hospodárstve. Pre porovnanie Česi, Maďari, pobaltské či balkánske krajiny sa hýbu niekde v rozpätí 30 % – 40 %. Či je to spôsobené nízkymi mzdami alebo vysokými dôchodkami, je vecou diskusie. Faktom však je, že na pomery slovenskej ekonomiky platíme ľuďom dôchodky dlho a veľa.

Riešenia

Správa v časti venovanej Slovensku konštatuje, že niektoré kroky na zlepšenie udržateľnosti sa už udiali. No ďalšie reformy budú nevyhnutné. A tie budú nutne smerovať k zníženiu štedrosti.

Podľa môjho názoru by sa generácia dnešných tridsiatnikov mala pripraviť na „štátne“ dôchodky vo výške životného minima. Niečo ako základná dávka na prežitie. Prilepšenie k základu už bude pochádzať zo súkromných zdrojov. Čiže úspor. Alebo od detí, lebo najlepším riešením pre každý dôchodkový systém je zvýšiť pôrodnosť – čiže liečiť príčiny a nie dôsledky problémov. No k podpore pôrodnosti zatiaľ žiadne reformy nesmerujú.

P.S. 1: Kto rád číta a má veľa času, tu je link na štúdiu.

P.S. 2: A kto má času menej, alebo číta nerád, nech si pozrie aspoň grafy. Aj tie veľa povedia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?