Chladnička, cesta okolo sveta, alebo dôchodok?

Autor: Miro Kotov | 21.9.2016 o 10:50 | (upravené 21.9.2016 o 11:06) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1465x

Udalosťou jesene 2016 bude zmena pravidiel na vyplácanie úspor z druhého piliera. Aj keď je to pre väčšinu z nás vzdialená budúcnosť, oplatí sa ju sledovať.  O čo vlastne ide?

V zásade sú dva základné spôsoby, ako minúť dôchodkové úspory z druhého piliera. Buď si za ne kúpite od poisťovne poistný produkt – anuitu (odborný názov pre doživotný dôchodok). Alebo si ich míňate po svojom (programový výber).  Kým prvý spôsob vám dá istotu doživotného príjmu, druhý zas väčšiu flexibilitu.  Odborná verejnosť aj politici sú rozdelení v názore, ktorej z možností priradiť väčšiu váhu.

Môj názor je, že väčšia váha by mala byť kladená na doživotný dôchodok. Majetok v druhom pilieri je vytvorený z povinných odvodov a preto by mal primárne slúžiť na základné a teda doživotné zabezpečenie dôchodcov.  Argumentáciu zástancov slobodného spôsobu čerpania dôchodkových úspor, že úspory z druhého piliera by sporitelia mohli minúť na splatenie hypotéky, opravu domu či zložitú operáciu, považujem za nebezpečnú. Nebezpečnú v tom, že vytvára v ľuďoch ilúziu, že druhý pilier je akýsi nadštandard, doplnok k tomu prvému. Že aj po minutí úspor z druhého piliera, bude ten prvý postačovať na pohodové prežitie.  

Nebude.  

Budeme radi, ak na štandardné prežitie postačia obidva dôchodky v súčte. Dôchodok z prvého piliera bude totiž postupne strácať na kúpnej sile.  Potreba spomínaných vyšších jednorazových výdajov sa z času na čas vyskytne u každého. Na ich pokrytie by si ľudia mali vytvárať dodatočné dobrovoľné úspory. A nespoliehať sa na majetok v druhom pilieri z povinných odvodov. Veľká voľnosť výberu by predstavovala problém aj pre poisťovne. Doživotný dôchodok je poistný produkt, ktorý funguje na princípe, že tí, ktorí žijú kratšie ako priemer, „dotujú“ tých, ktorí žijú dlhšie ako priemer. Pri úplnej voľnosti výberu by racionálne zmýšľajúci zdravý sporiteľ siahol po anuite, kým sporiteľ s vážnejšími zdravotnými problémami siahol po programovom výbere. Princíp spoločného poistenia by bol narušený. Priemerný vek dožitia tých, ktorí by nakupovali anuity, by bol vyšší ako populačný a ťažko by sa poisťovni odhadoval.

Táto neistota by sa negatívne premietla do ceny anuít. Vyššia váha anuít je výhodná aj z pohľadu štátu. Je v jeho záujme, aby občania boli v čo najvyššej možnej miere zabezpečení až do konca života. Nielen nezodpovednosť jednotlivcov pri svojvoľnom míňaní úspor, ale aj posun v priemernom veku dožitia populácie (napr. z dôvodu objavenia nových liekov) by poslal množstvo dôchodcov späť do plnej závislosti od štátnych dávok.

Hranice pre jednotlivé spôsoby výberu dôchodkových úspor budú kompromisom jednotlivých pohľadov a úplná voľnosť v míňaní úspor z povinných odvodov určite nebude.  Namiesto diskusií o spravodlivosti sa oplatí energiu vynaložiť na presviedčanie ľudí dobrovoľne si sporiť. Pri týchto úsporách budú mať totiž voľnosť v míňaní.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?