Doživotné dôchodky z druhého piliera, je potrebná náprava?

Autor: Miro Kotov | 30.5.2016 o 10:03 | (upravené 21.2.2017 o 11:51) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  1572x

O anuitách sa opäť živo diskutuje. Aj kvôli lákavému programovému výberu. Som však presvedčený, že doživotné dôchodky by aj naďalej mali zostať nosným produktom čerpania úspor z druhého piliera.  

To, že kombinovaný dôchodok z oboch pilierov momentálne vychádza po zakúpení anuity nižší ako jednopilierový pre väčšinu sporiteľov je fakt. No nie je to dôsledok zlej anuitnej novely a už tobôž nie fiasko konceptu druhého piliera, ako som sa nedávno dočítal napríklad TU

Význam a zmysel druhého piliera by sa na porovnanie anuity zužovať nemal. Druhý pilier má mnohé iné prínosy, napríklad rozloženie rizika či dediteľnosť. Porovnávaniu sa však úplne nikdy nevyhneme.

Tu sú štyri dôvody, prečo anuita nie je všemocná. Nedokáže pokryť výpadok dôchodku z prvého piliera, lebo:

1. Prvý pilier ide na dlh

 Prvý pilier veselo vypláca dôchodky vysoko nad svoje možnosti, čiže na dlh. Objem dôchodkov vyplácaných Sociálnou poisťovňou poriadne prekračuje objem vyzbieraných odvodov na dôchodkové poistenie (v roku 2015 boli príjmy z odvodov na starobné poistenie 4,2 mld. Eur, výdavky 5,5 mld. Eur).  A to v časoch keď na jedného dôchodcu pracujeme dvaja.  Naproti tomu, v druhom pilieri sa vnúčence na úkor starých rodičov zadlžovať nedajú.

2. Je nespravodlivé krátenie dôchodku z prvého piliera pre dvojpilierových dôchodcov.

Do Sociálnej poisťovne platíme odvody na starobné poistenie vo  výške 18%. Sociálna poisťovňa však na výplatu dôchodkov použije nielen príjmy z „dôchodkových“  odvodov, ale aj príjmy z odvodov do rezervného fondu solidarity. Čiže skutočné odvody na dôchodkové poistenie nie sú 18%, ale až niekde okolo 22%-24%. Keď sporiteľ odchádza do dôchodku, prvopilierový dôchodok by sa mu mal skrátiť alikvotne k odkloneným odvodom do druhého piliera.  A prichádzame k pointe: za rok, kedy sú odvody do druhého piliera 4%, Sociálna poisťovňa kráti nárok na dôchodok koeficientom 4/18, spravodlivé by bolo menšie krátenie pomerom 4/22. 

3. Zhodnotenie v druhom pilieri zaostalo

Nastavenie a časté zmeny pravidiel investovania v druhom pilieri, dôsledky finančnej krízy či  pobyt sporiteľov v garantovaných fondoch, spôsobili, že zhodnotenie úspor prvých sporiteľov odchádzajúcich do dôchodku zaostalo za očakávaniami.  

4. Kalkulácia anuity je s nízkymi úrokmi

Súčasné nízke úrokové sadzby neprospievajú anuitám. V deň odchodu do dôchodku sporiteľ prevedie svoje úspory do poisťovne, kúpi si za ne doživotný dôchodok. Poisťovňa ho začne z tohto balíka postupne vyplácať, zvyšnú časť však investuje do dlhopisov. A keď sú úrokové sadzby nízke, nízke sú aj anuity. Ak úrokové sadzby v budúcnosti vzrastú a poisťovne zarobia viac ako pôvodne počítali, tieto výnosy musia rozdeliť medzi poberateľov anuít. Očakávať od poisťovní boj o klienta agresívnou cenovou vojnou je mimo realitu. Poisťovne majú dosť starostí zo súčasných nízkych úrokových sadzieb aj bez anuít. Pri predaji starých kapitálových životných poistiek so zápornými úrokovými sadzbami nerátali.

Keďže zákon je momentálne nastavený pomerne dobre, minulosť už nezmeníme a finančným trhom rozkázať nevieme, viac ako zmenami pravidiel pre anuity, by sme sa mali venovať problémom popísaným v prvých dvoch bodoch zoznamu.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?