Nie je úrok ako úrok

Autor: Miro Kotov | 10.3.2016 o 8:54 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1994x

S dlhodobým pravidelným sporením do fondov nemáme na Slovensku veľa skúseností. Také je aj sporenie v druhom pilieri.

Takéto sporenie má svoje málo známe špecifiká. Treba ich zohľadniť pri pokusoch o výpočet zhodnotenia, ale aj pri rozhodovaní o prestupoch medzi fondmi, či rozložení majetku v druhom pilieri. Dôchodkové sporenie je totiž dlhodobé postupné sporenie – každý začína od nuly a a až do dôchodku každomesačne postupne posiela príspevky.

Ak do banky prvého januára vložíte 100 eur a banka vám na Silvestra vyplatí jedno euro ako úrok, spočítať si výšku zhodnotenia (1%) je pomerne jednoduchá záležitosť. Výpočet zhodnotenia dôchodkových úspor už taký jednoduchý nie je. Väčšina sporiteľov ho počíta rovnako ako pri bankovom vklade - porovná, koľko príspevkov do systému vložili a aká je aktuálna výška úspor.

Príklad: predpokladajme, že sporiteľ je v  druhom pilieri desať rokov, prispieva sumou 50 euro mesačne, takže vložil  6 000 eur. Jeho aktuálny majetok  nech je 6 600 eur, čiže zarobil 600 eur. A kolotoč výpočtov sa môže začať.

Zárobok 600 eur pri vklade 6 000 eur, znamená zhodnotenie 10 % . A keďže si náš príkladný sporiteľ sporí desať rokov, tak to desaťpercentné  zhodnotenie vydelí desiatimi.  Ročné zhodnotenie sa dostane k jednotke, tep k stovke. Zbytočne, lebo výpočet je nesprávny. Správny by bol vtedy, ak by tých 6 000 eur vložil do druhého piliera jednorazovo, hneď v prvý mesiac.

Zhodnotenie, ktoré fond dosiahne v danom mesiaci, zasiahne iba aktuálny majetok sporiteľa v danom mesiaci. Ak je sporiteľ v druhom pilieri tri mesiace a fond sa v treťom mesiaci zhodnotí o 10 %, zhodnotenie „chytí” iba sumu troch príspevkov.  

Zhodnotenie fondu a zhodnotenie majetku za dané obdobie sú dve odlišné veci. Čím dlhšie si sporiteľ sporí, tým väčšie  sú rozdiely medzi týmito dvomi pojmami.

Vypočítať výšku percentuálneho zhodnotenia majetku pri postupnom sporení už nie je triviálne ani na výpočet, ani na pochopenie. Väčšina sporiteľov sa preto vždy uspokojí s jednoduchým porovnaním príspevkov a výsledného majetku. V poriadku, avšak v tomto prípade treba mať na pamäti, že výsledné číslo nezohľadňuje postupný charakter sporenia.

Zhodnotenie majetku v neskorších fázach sporenia má väčší vplyv na výšku úspor ako v začiatkoch sporenia. Ak si sporiteľ iba začína sporiť, môže byť  pokojne v rizikových fondoch, aj keď trpí obavami zo strát . Aj veľký relatívny pokles akcií znamená iba malú absolútnu stratu. Pokles o 20 % sa znáša ľahšie, ak máte v druhom pilieri  tri príspevky, ako v prípade tridsaťročných príspevkov. Navyše, za nové prichádzajúce príspevky kupuje lacnejšie jednotky fondu.

Čím je dlhšie sporiteľ v druhom pilieri, tým starostlivejšie by mal zvažovať aj prestupy medzi fondmi. Presúva totiž naraz celý balík niekoľkoročných úspor. A zlé načasovanie môže zabolieť.

Pri dlhodobom pravidelnom investovaní do fondov, veľa vecí funguje inak ako pri vklade do banky. To by mali sporitelia v druhom pilieri držať v pamäti, či už pri hodnotení výsledkov alebo svojom rozhodovaní. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?