Ako sa za jeden týždeň zúfalstvo v radosť obrátilo

Autor: Miro Kotov | 7.12.2015 o 11:11 | (upravené 21.2.2017 o 11:39) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  1908x

To, že sme v demografickom „prúsere“ namočení až po krk, je jasné a stokrát dokázané. Ako z toho von?

Diel prvý : Zúfalstvo

Nedávna raňajková konferencia Trendu o dôchodkovom systéme sľubovala odbornú diskusiu. Erudovaní panelisti a odborné publikum bolo lákadlom. 

Známy demograf Boris Vaňo, jasne, no smutne popísal našu demografickú situáciu. Slovensko je momentálne krajina s pomerne mladou populáciou, ale starnutie u nás bude jedno z najrýchlejších v Európe. Vek dožitia sa predlžuje, pôrodnosť je biedna už roky a na zázračnú zmenu v dohľadnej dobe to nevyzerá.  Takto rozdané demografické karty zatlačia za pár rokov na štátny rozpočet. Odchod silných populačných ročníkov zo sedemdesiatych rokov tomu nasadí korunu a počet dôchodcov prevýši počet pracujúcich.  Podľa druhého panelistu - ekonóma VÚB, Zdenka Štefanidesa, zmiernenie dopadov  tohto vývoja bude jednak v súkromnom sporení na dôchodky a jednak v rozšírení základne pracujúcich – spoločnosť bude musieť viac zapojiť do práce napríklad mamičky s malými deťmi či starších ľudí. 

So far, so good. Panelové príspevky uzavrela odborníčka na dôchodky KOZ, pani Svoreňová. A prišla s podivuhodnými myšlienkami. Z tých najzaujímavejších vyberám.  Starnutie populácie SR nie je problém - však  Zem sa preľudňuje, niekto sem pracovať hádam len príde.  Priebežný dôchodkový pilier je dokázateľne životaschopný - veď funguje už sto rokov.  V priebežnom pilieri je dosť peňazí  -  len niektoré kohorty poberateľov s vysokými dôchodkami musia vymrieť, aby sa viac ušlo aj ostatným.  A dvojpilierový systém  vlastne nepotrebujeme -  keďže ani v západnej Európe ho nikde nemajú. A polovica diskusie sa následne vybíjala v zbytočnom presviedčaní neveriaceho o guľatosti Zeme. Čisté zúfalstvo.

To, že sme v demografickom „prúsere“ namočení až po krk, je jasné a stokrát dokázané. V tejto fáze by sme už preto nemali zabíjať čas a zdroje na diskusie o tom či nás problémy čakajú. Vybíjať by sme sa mohli v myšlienkach ako z toho von. Ale vďaka takýmto hlasom, si tu v tej našej kotline podtatranskej spokojne nažívame, deti nerodíme, na dôchodok si moc nesporíme, prisťahovalcov nechceme, ale v nekonečnú silu štátu veríme. A čas uteká.

Diel druhý : Radosť

Pár dní na to som prednášal na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici na pozvanie Inštitútu sporenia a investovania. Po zážitkoch z konferencie som sa „tešil“ na ďalšie presviedčanie teoretikov, tentokrát na tému ako  a prečo dssky investujú tak a nie onak. Na moje milé prekvapenie sa z nich  vykľuli  vzdelaní a rozhľadení ľudia, ktorí investovaniu a druhému pilieru rozumejú viac ako polovica sály na spomínanej konferencii.  Snáď sa na najbližšej odbornej konferencii dostanú k slovu aj oni. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kňažko: Politika v ankete OTO môže byť, vláda sa správa arogantne

S tvrdením Adely Vinczeovej sa podľa Milana Kňažka dá súhlasiť, ale len sčasti.

KOMENTÁRE

Nie na východe, ale v Smere nič nie je

Prezident občas musí prijímať aj nepríjemné rozhodnutia.


Už ste čítali?