Ako sa za jeden týždeň zúfalstvo v radosť obrátilo

Autor: Miro Kotov | 7.12.2015 o 11:11 | (upravené 21.2.2017 o 11:39) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  1914x

To, že sme v demografickom „prúsere“ namočení až po krk, je jasné a stokrát dokázané. Ako z toho von?

Diel prvý : Zúfalstvo

Nedávna raňajková konferencia Trendu o dôchodkovom systéme sľubovala odbornú diskusiu. Erudovaní panelisti a odborné publikum bolo lákadlom. 

Známy demograf Boris Vaňo, jasne, no smutne popísal našu demografickú situáciu. Slovensko je momentálne krajina s pomerne mladou populáciou, ale starnutie u nás bude jedno z najrýchlejších v Európe. Vek dožitia sa predlžuje, pôrodnosť je biedna už roky a na zázračnú zmenu v dohľadnej dobe to nevyzerá.  Takto rozdané demografické karty zatlačia za pár rokov na štátny rozpočet. Odchod silných populačných ročníkov zo sedemdesiatych rokov tomu nasadí korunu a počet dôchodcov prevýši počet pracujúcich.  Podľa druhého panelistu - ekonóma VÚB, Zdenka Štefanidesa, zmiernenie dopadov  tohto vývoja bude jednak v súkromnom sporení na dôchodky a jednak v rozšírení základne pracujúcich – spoločnosť bude musieť viac zapojiť do práce napríklad mamičky s malými deťmi či starších ľudí. 

So far, so good. Panelové príspevky uzavrela odborníčka na dôchodky KOZ, pani Svoreňová. A prišla s podivuhodnými myšlienkami. Z tých najzaujímavejších vyberám.  Starnutie populácie SR nie je problém - však  Zem sa preľudňuje, niekto sem pracovať hádam len príde.  Priebežný dôchodkový pilier je dokázateľne životaschopný - veď funguje už sto rokov.  V priebežnom pilieri je dosť peňazí  -  len niektoré kohorty poberateľov s vysokými dôchodkami musia vymrieť, aby sa viac ušlo aj ostatným.  A dvojpilierový systém  vlastne nepotrebujeme -  keďže ani v západnej Európe ho nikde nemajú. A polovica diskusie sa následne vybíjala v zbytočnom presviedčaní neveriaceho o guľatosti Zeme. Čisté zúfalstvo.

To, že sme v demografickom „prúsere“ namočení až po krk, je jasné a stokrát dokázané. V tejto fáze by sme už preto nemali zabíjať čas a zdroje na diskusie o tom či nás problémy čakajú. Vybíjať by sme sa mohli v myšlienkach ako z toho von. Ale vďaka takýmto hlasom, si tu v tej našej kotline podtatranskej spokojne nažívame, deti nerodíme, na dôchodok si moc nesporíme, prisťahovalcov nechceme, ale v nekonečnú silu štátu veríme. A čas uteká.

Diel druhý : Radosť

Pár dní na to som prednášal na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici na pozvanie Inštitútu sporenia a investovania. Po zážitkoch z konferencie som sa „tešil“ na ďalšie presviedčanie teoretikov, tentokrát na tému ako  a prečo dssky investujú tak a nie onak. Na moje milé prekvapenie sa z nich  vykľuli  vzdelaní a rozhľadení ľudia, ktorí investovaniu a druhému pilieru rozumejú viac ako polovica sály na spomínanej konferencii.  Snáď sa na najbližšej odbornej konferencii dostanú k slovu aj oni. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?