Panika!

Autor: Miro Kotov | 7.9.2015 o 15:11 | (upravené 21.2.2017 o 11:55) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1458x

Všetko to spustil „výplach“ na akciových trhoch v štvrtý augustový pondelok.  Boli sme svedkami prudkého prepadu akcií naprieč celým svetom. 

A tak od sporiteľov a novinárov opäť dostávame otázku, či majú prestupovať do bezpečných fondov. Odpoveď je opäť jednoznačná. Ľudia by na základe minulej výkonnosti do fondu nemali ani vstupovať ani z neho vystupovať.

Začala to v ten čierny pondelok Čína, kde akciové indexy za jeden deň padli o 9%. Akcie potom veselo padali v Európe aj v Amerike, v priebehu dňa bol prepad na úrovni takmer 8%. Panický výpredaj poukazuje na to, že mnoho hráčov na kapitálovom trhu je presvedčených (alebo sa prinajmenšom obáva), že ceny akcií sú už privysoké. Stačí jeden silný impulz – v tomto prípade neradostná ekonomická situácia v Číne – a  investori začnú rýchlo predávať akcie. Veľa predávajúcich a málo kupujúcich, znamená jediné – pokles cien. Čím viac akcie klesajú, tým viac paniky na seba nabaľujú a do predaja sa zapájajú aj tí s (pôvodne) pevnejšími nervami.

Prepady zo zmieneného pondelka nakoniec väčšina indexov po pár dňoch vymazala. Pohľad na ich vývoj v posledných mesiacoch je i tak neradostný. Začiatok roka začali akcie strmhlavým rastom, no od mája už väčšinou klesajú. Rizikovo orientované dôchodkové fondy majú celý svoj majetok, resp. jeho veľkú časť investovanú v akciách. Preto rastú aj padajú spolu s nimi.  Tieto fondy pritom získavali v posledných mesiacoch na obľube. Smerovali do nich nielen noví ale aj existujúci sporitelia. Po niekoľkoročných rastoch akcií pritom si už mnohí pamätajú iba jeden smer pohybu - rast. Zaskočení faktom, že indexové a akciové, či zmiešané fondy môžu aj klesať, rozmýšľajú, čo s úsporami. A pri poklese  o 10% niektorých obchádza panika.

Dlhodobé priemerné zhodnotenia akcií z minulosti počítajú aj takýmito poklesmi. To znamená, aj v prípade držania akcií v čase ich poklesov sa dá dosiahnuť dlhodobé zhodnotenie. Pričom poklesy môžu byť aj výraznejšie a dlhodobejšie ako tie súčasné. S preskakovaním dnu  a von z akciových investícií sa nepočíta.

Každý sporiteľ by si mal nájsť vhodný pomer rozloženia svojich úspor medzi bezpečný garantovaný a rizikovo orientovaný negarantovaný fond. A ten dlhodobo držať. Je potrebné individuálne zohľadniť vek, výšku úspor ale aj postoj k riziku.  S rastúcim vekom a rastúcimi úsporami by podiel akcií na úsporách mal klesať. Rovnako s rastúcou averziou k riziku by mal byť podiel akcií nižší. Jednoduchý návod znie, úspory by mali byť rozložené tak, aby sporiteľ pri raste akciových trhov nezúril, že má v akciách investované málo a pri ich poklese ho zas nechytala panika, že v nich má úspor až príliš. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?