Panika!

Autor: Miro Kotov | 7.9.2015 o 15:11 | (upravené 21.2.2017 o 11:55) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1448x

Všetko to spustil „výplach“ na akciových trhoch v štvrtý augustový pondelok.  Boli sme svedkami prudkého prepadu akcií naprieč celým svetom. 

A tak od sporiteľov a novinárov opäť dostávame otázku, či majú prestupovať do bezpečných fondov. Odpoveď je opäť jednoznačná. Ľudia by na základe minulej výkonnosti do fondu nemali ani vstupovať ani z neho vystupovať.

Začala to v ten čierny pondelok Čína, kde akciové indexy za jeden deň padli o 9%. Akcie potom veselo padali v Európe aj v Amerike, v priebehu dňa bol prepad na úrovni takmer 8%. Panický výpredaj poukazuje na to, že mnoho hráčov na kapitálovom trhu je presvedčených (alebo sa prinajmenšom obáva), že ceny akcií sú už privysoké. Stačí jeden silný impulz – v tomto prípade neradostná ekonomická situácia v Číne – a  investori začnú rýchlo predávať akcie. Veľa predávajúcich a málo kupujúcich, znamená jediné – pokles cien. Čím viac akcie klesajú, tým viac paniky na seba nabaľujú a do predaja sa zapájajú aj tí s (pôvodne) pevnejšími nervami.

Prepady zo zmieneného pondelka nakoniec väčšina indexov po pár dňoch vymazala. Pohľad na ich vývoj v posledných mesiacoch je i tak neradostný. Začiatok roka začali akcie strmhlavým rastom, no od mája už väčšinou klesajú. Rizikovo orientované dôchodkové fondy majú celý svoj majetok, resp. jeho veľkú časť investovanú v akciách. Preto rastú aj padajú spolu s nimi.  Tieto fondy pritom získavali v posledných mesiacoch na obľube. Smerovali do nich nielen noví ale aj existujúci sporitelia. Po niekoľkoročných rastoch akcií pritom si už mnohí pamätajú iba jeden smer pohybu - rast. Zaskočení faktom, že indexové a akciové, či zmiešané fondy môžu aj klesať, rozmýšľajú, čo s úsporami. A pri poklese  o 10% niektorých obchádza panika.

Dlhodobé priemerné zhodnotenia akcií z minulosti počítajú aj takýmito poklesmi. To znamená, aj v prípade držania akcií v čase ich poklesov sa dá dosiahnuť dlhodobé zhodnotenie. Pričom poklesy môžu byť aj výraznejšie a dlhodobejšie ako tie súčasné. S preskakovaním dnu  a von z akciových investícií sa nepočíta.

Každý sporiteľ by si mal nájsť vhodný pomer rozloženia svojich úspor medzi bezpečný garantovaný a rizikovo orientovaný negarantovaný fond. A ten dlhodobo držať. Je potrebné individuálne zohľadniť vek, výšku úspor ale aj postoj k riziku.  S rastúcim vekom a rastúcimi úsporami by podiel akcií na úsporách mal klesať. Rovnako s rastúcou averziou k riziku by mal byť podiel akcií nižší. Jednoduchý návod znie, úspory by mali byť rozložené tak, aby sporiteľ pri raste akciových trhov nezúril, že má v akciách investované málo a pri ich poklese ho zas nechytala panika, že v nich má úspor až príliš. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kňažko: Politika v ankete OTO môže byť, vláda sa správa arogantne

S tvrdením Adely Vinczeovej sa podľa Milana Kňažka dá súhlasiť, ale len sčasti.

KOMENTÁRE

Nie na východe, ale v Smere nič nie je

Prezident občas musí prijímať aj nepríjemné rozhodnutia.


Už ste čítali?