Akciové šialenstvo

Autor: Miro Kotov | 6.7.2015 o 12:00 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1756x

Sporitelia v druhom pilieri sa v posledných mesiacoch presúvajú z konzervatívnych dlhopisových fondov do akciových. Presun je v princípe správny a potrebný, avšak spôsob  a najmä dôvody sú prinajmenšom otázne. 

Masívne chválospevy médií, rôznych odborníkov, ale aj niektorých politikov spravili z akciových, a najmä z indexových, fondov zázračný nástroj, ktorý sa oplatí všetkým. A sporitelia hnaní vidinou minulých výnosov, prehadzujú celé svoje úspory z ultra konzervatívnych investícií priamo do ultra rizikových. Dúfam, že sú pripravení na adrenalín a nebudú sa čudovať,  ak niekoľkoročné zárobky v garantovanom fonde vyfučia za niekoľko dní pobytu v tom negarantovanom. Stačí k tomu jedno vyjadrenie gréckeho premiéra.

Akcie, do ktorých sa dnes sporitelia presúvajú,  majú za sebou niekoľkoročný prudký rast. Všetky hlavné svetové indexy sú blízko historických maxím.  Úrokové sadzby, ktoré tiež ovplyvňujú (inverzne) ceny akcií sú zas historicky nízke. Euro je pomerne slabé voči hlavným svetovým menám. Viaceré zdroje zhodnotenia v akciových a indexových fondoch sú do značnej miery už vyčerpané.  

Sporiteľ, ktorý nadobudne neochvejné presvedčenie, že by mal prestúpiť do akciového či indexového fondu by mal zohľadniť niekoľko faktov.  Kto je v druhom pilieri len krátko, a teda jeho úspory sú v desiatkach resp. stovkách eur, sa môže smelo nasmerovať priamo do akciového fondu. Ak aj príde výrazný pokles, v absolútnych číslach veľmi neprerobí.  A za následne príspevky bude kupovať lacnejšie aktíva. Ak je v však v druhom pilieri dlhšie, a jeho úspory sú rádovo v tisícoch eur, prestup by nemal byť robený jednorazovo. Sporiteľ môže mať svoje úspory rozložené v dvoch fondoch, a preto je lepšie presúvať úspory postupne, napríklad  10% každý mesiac. A hlavne smer prestupu nepretočiť,  ak akcie naozaj výrazne poklesnú.

Druhou otázkou je, pri akom pomere akcií skončiť. Mať celé svoje úspory investované iba v akciách je vhodné pre mladého a adrenalínového sporiteľa. Na určenie vhodného rozloženia úspor medzi konzervatívny a rizikový fond, je potrebné individuálne zohľadniť vek, výšku úspor ale aj postoj k riziku. Niektoré zásady však platia pre všetkých rovnako. S rastúcim vekom a rastúcimi úsporami podiel akcií na úsporách by mal klesať. Rovnako s rastúcou averziou k riziku by podiel akcií mal byť  nižší.

S nadsázkou sa hovorí sa, že dosiahnuť úspech na kapitálových trhoch je jednoduché - treba lacno kupovať a draho predávať. Čo sa ľahko hovorí, horšie sa uskutočňuje. Opačný prístup - bezhlavé preskakovanie z fondu do fondu na základe minulej výkonnosti - je však priamou cestou k nezdaru. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

V jadre Únie už sme, je na Ficovi, čo ďalej

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?