Vstúpiť, ostať, vystúpiť? Už aj Sociálna poisťovňa oprášila krišťáľovú guľu.

Autor: Miro Kotov | 13.4.2015 o 9:04 | Karma článku: 9,06 | Prečítané:  2549x

A tá ukázala, kto by mal v druhom pilieri zostať. Hm. Pri všetkej úcte k  ekonómom, úradníkom či politikom, zabudnime na chvíľu na ich rady a nad dôchodkami sa zamyslime sedliackym rozumom.  Možno stačia iba tri pohľady a veľa vecí sa vyjasní.

V obehu je ďalšia (hlbokou analýzou určite podložená) verzia, ako bude vyzerať naša budúcnosť. A vraj bude skvelá - veď čo iné čakať od štátnej inštitúcie. Akurát sporiteľ je čím ďalej, tým viac z tejto výmeny názorov zmätený. Tak poďme jednoducho a na trikrát.

Pohľad prvý sústredíme na rodiny dnešných tridsiatnikov, štyridsiatnikov. Ak vidíte dvojdetné, trojdetné rodiny, žiadny problém s dôchodkami nám nehrozí. Tie masy detí nás v budúcnosti ľahko uživia. A vy žiadne úspory nepotrebujete. Ak však vidíte väčšinou rodiny s jedným, dvomi deťmi a okrem nich množstvo singles, veľmi sa na prvý pilier nespoliehajte. Raz totiž príde čas, keď dnešní rodičia aj nerodičia budú dôchodcami a tie (dnes) malé deti ich budú živiť. A keď pracujúcich bude menej ako dôchodcov, budú to ťažké časy. Najmä pre dôchodcov závislých výlučne na odvodoch pracujúcej generácie.

Druhý pohľad nasmerujme do zrkadla. Ak v ňom vidíte seba aj svoju budúcnosť - kedy a koľko budete zarábať, koľko sa dožijete a k tomu ako bonus aj vývoj na kapitálových trhoch na najbližšie desaťročia, správne rozhodnutia sa rodia ľahko. Spočítať, čo sa komu oplatí, je malina. Ak však v zrkadle vidíte iba seba a ako väčšina smrteľníkov netušíte, čo vás čaká zajtra, hrajte to radšej na dve strany a zabezpečte si časť dôchodku vlastnými úsporami.

Posledný pohľad zaostrime na Grécko. Nie však kvôli letnej dovolenke. Ak veríte, že krajina nemôže skrachovať, aj keď jej výdavky dlhodobo prevyšujú jej príjmy, ak veríte v nekonečný rast ekonomiky, ktorý vyrieši všetky starosti, tak jednopilierový dôchodok je v poho. Veď štát to vždy nejako zalepí. Ak však v Grécku vidíte poučenie, že ani krajina ako perpetum mobile fungovať nemôže a každý mešec má svoje dno, iba na štát sa nespoliehajte. U nás už dnes výdavky na dôchodky výrazne prevyšujú príjmy Sociálnej poisťovne (mimochodom, prečo sa to nespomína v letáku?) a tak skoro sa to nezlepší.

Zaručené rady si, na rozdiel od iných, rozdávať netrúfnem. Záver nech si každý spraví sám na základe svojich pohľadov na okolitý svet. Ja si myslím, že v časoch, keď do dôchodku pôjde moja generácia husákových detí, štát bude vyplácať jednotný dôchodok všetkým dôchodcom vo výške pokrývajúcej plus mínus životné minumum. Na viac pravdepodobne mať nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?